“Wątpliwości zabiły więcej marzeń niż porażki”
Jak wyglądają sesje treningu mentalnego?
Sesja trwa od 60 minut do 75 minut i jest dopasowana do indywidualnych potrzeb zawodnika w danym okresie kariery w oparciu o predyspozycje, temperament oraz w kontekście dyscypliny którą uprawia. Pracuję z dziećmi od 8-go roku życia, młodzieżą oraz zawodnikami dorosłymi. Techniki z jakimi pracuję obejmują szeroki wachlarz, a nadrzędnym celem mojej pracy jest wsparcie zawodnika w optymalnym przygotowaniu do wykonania sportowego. Obejmują one m.in. pracę nad wiarą we własne siły, pewnością siebie, koncentracją, mową wewnętrzną, relaksacją, uważnością, motywacją, wyznaczaniem celów, kontrolą procesów myślowych, treningiem wyobrażeniowym, wizualizacją. W pracy bliskie są mi elementy terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz dialog motywujący.
Cel oraz warunki współpracy ustalamy indywidualnie na pierwszym spotkaniu i na bieżąco aktualizujemy. Spotkania mogą odbywać się w różnych odstępach czasu, jednak przy treningu mentalnym kluczowe jest aby zawodnik regularnie wdrażał kluczowe elementy. W tym celu często zawodnik wychodzi z nowymi technikami, które może wdrożyć do swojego treningu fizycznego bądź codziennej rutyny. Kilka spotkań, jeśli istnieje taka możliwość, odbywa się na treningach oraz podczas zawodów. Często wykorzystuję realny materiał treningowy do pracy.
W przypadku pracy z dziećmi, współpraca obejmuje w pewnym zakresie także rodziców, którzy są zazwyczaj bardzo zaangażowani. Pierwsze spotkanie obejmuje najczęściej dziecko wraz z rodzicami, a warunkiem prowadzenia sesji jest zgoda rodziców. Warto zadbać o przygotowanie dziecka do pierwszego spotkania. Kiedy jest taka możliwość i zawodnik jest zainteresowany, podejmuję także współpracę z trenerem. Jej celem jest uzyskanie perspektywy trenerskiej w aspekcie umiejętności danego zawodnika. Taka współpraca pozwala stworzyć najbardziej optymalne warunki.
Kiedy warto zdecydować się na współpracę?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część zawodników potrzebuje współpracy z psychologiem sportu w trudniejszych momentach. Są to wtedy t.zw. interwencje na których skupiamy się na konkretnym wyzwaniu („wyzwanie” to nazwa stosowana przez psychologów, dla ludzi są to „problemy”) i mogą trwać od 1 do kilku sesji. Coraz częściej jednak zawodnicy chcą podnieść swoje umiejętności mentalne i decydują się pełny trening mentalny. Na współpracę warto się zdecydować w momencie, kiedy jesteś gotowy na trening mentalny. Oznacza to, iż nie tylko masz pozytywne nastawienie i jesteś otwarty na nowe doświadczenia, ale przede wszystkim jest to twoja decyzja i nikt Cię do tego nie zmusza. Ponadto jesteś gotowy aby poświęcić czas, aby wdrożyć elementu treningu w życie, inaczej nawet plan doskonały nie przyniesie zamierzonych efektów.
Jak się umówić na sesję?
Wypełnij formularz, napisz wiadomość / mail lub zadzwoń. To wystarczy aby umówić sesję off-line lub on-line. Płatność za sesję może odbyć się gotówką bądź przelewem na konto (w tytule wystarczy wpisać imię i nazwisko oraz datę sesji).
Anna Truchlewska
Psycholog sportowy i trener mentalny. Specjalista podejścia Mental Toughness, certyfikowany doradca metody MTQ48. Absolwentka Psychologii ze specjalnością kliniczną na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. W-ce Mistrzyni Polski w tańcu współczesnym w formacjach Show Dance.